Trafikte Güvenceyi Arttıran İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

Karayolu ulaşımında trafik yoğunluğun artması bazı tedbirlerin de güçlenmesine neden olmuştur. Bu tedbirler sayesinde trafik akışının dinamizmi devam ederken risk faktörlerinin azalma eğilimi sağlanır. Bu tedbirlerden İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası araç sürücünün şahsi maddi ve manevi hasarlarının yanında 3. şahısların hasarlarının da karşılanmasını destekler. Zorunlu trafik sigortasının ek teminatlarla genişletilmiş hali olan İMM Sigortası, 3. şahısların manevi tazminatını da karşılaması rahatlatıcı bir güvence oluşturur. Tüm bunlar doğrultusunda, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası tekliflerini değerlendirirken sigortalının ihtiyaçları ve talepleri poliçenin son halini şekillendirir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

Herhangi bir kaza yaşandığında hasarları belli bir ölçüde gidermek için zorunlu trafik sigortası işleme alınır. Bu doğrultuda, trafik sigortaları tüm ekstrem koşulları düşünmeden belirli bir sınırda hizmet verir. İMM sigortası yaptırma durumunda zorunlu trafik sigortası teminatlarının ötesinde risk faktörlerini azaltır. Ayrıca, İMM güvencesi trafik sigortasının yetersiz kaldığı koşullarda 3. şahısların aldığı zararlarda devreye girer.

Tüm sigorta türlerinde olduğu gibi kusursuzluk oranı İMM poliçesinde de kritik bir unsurdur. Kazada kusursuzluk oranı göz önünde bulundurulurken zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı hususlar üzerine odaklanır. Böylece, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) poliçe içeriği ile üçüncü şahısların vefatı, sağlıklarının zarar görmesi ve yaralanma hadiselerini bertaraf edilmesini karşılar. Bununla beraber, İMM Sigortası üçüncü şahısların maddi ve manevi zararlarını karşılarken en büyük farkındalığı talep edilen manevi tazminatların ödemesinden geçer.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Ek teminatlarla şekillenen İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, zorunlu trafik sigortası için tamamlayıcı bir rol üstlenir. Üçüncü şahısların hasarların çözümünde dikkat çeken İMM sigorta, araç sahibinin bütçesi üzerinde gizli bir koruma sağlar. Bununla birlikte, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kapsamı sigorta şirketlerinin sunduğu seçeneklere göre farklılık sergiler. Bu sürece ilave olarak, İMM sigortası genel şartları kapsamı dışında kalan durumlar sigortalı açısından önemli olup aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • İMM trafik sigortası kapsamında sigortalını kendisinde gerçekleşen hasarlar
 • Şirket aracı ile işleteni arasındaki sorunların ortaya çıkması ile oluşan zararların karşılanma talebi
 • Hız performansını sergilemek adına yarış ya da antrenman sırasında meydana gelebilecek zararlar
 • Yedek akaryakıt dışında patlayıcı madde taşıyan araçlar kaza yapması ile oluşan zararlar
 • Terör eylemleri olarak 3713 sayılı terörle mücadele kanun ile kılavuza girmiş vakalar sonucunda oluşan sabotaj sonucu meydana gelen hasarlar
 • Araç üzerinde yapılan muayene süreçlerinin direk olarak kazaya neden olması ile gerçekleşen hasarlar
 • Büyük çapta taşınan transfer eşyaların (yolcu bagajı haricinde) kaza sırasında malların gördüğü zararlar
 • Kusurlu aracın karşı tarafında yer alan yolcu, çalıntı ya da illegal araçta olduğunu bilerek hasara uğrarsa
 • Sigortalı aracın karşı tarafındaki araç gasp ya da çalıntı konumunda ise o araçta oluşan hasarlar

Tüm bu listelenen maddelere bağlı İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasına bir başvuru olunursa talepler reddedilir. Geniş kapsamlı İMM (İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası) maddi ve manevi hasarlara cevap verirken belirli limitler içerisinde yardımcı olabilir. Kusurlu ya da hatalı araç sahibi İMM Sigortası poliçesine göre hareket ederek yüksek bedelli hasarları karşılamayabilir. Bundan kaynaklı, sık sık yolculuk yapan ve şehir dışı/şehir içi seyahatler aktif olan araçlar İMM limitleri fazla tutması riskleri minimize eder. Zorunlu trafik sigortasının aksine İMM Sigortası, özgürlük alanı yaratması sigortalının güvenliğini yükselterek risk analizini doğru yapmaya da destek olur.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından Yararlanmak Adına Hangi Süreçler İzlenir?

Kaza hasar tespitinin gerçekleştirildiği aşamada, sigortalı en az 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirim yaparak başvuruda bulunması gerekir. Tüm bu süreçte İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası değer kaybı, kusurluluğu daha az olan tarafın hasarlarını tespit ederek probleme odaklanır. Ayrıca, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, kasko farkına bağlı olarak poliçe çerçevesine göre trafik sigortasının kafi gelmediği yerde süreci devam ettirir.

Olağandışı koşullarda hasar gören aracın parçasının tamiri, onarımı ya da eşdeğer bir parça ile değişimi her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin, zincirleme bir trafik kazası oluşmuşsa İMM Sigortası araç başına ayrı ayrı teminat imkanı tanır. Eğer, sigortalının sadece Zorunlu Trafik Sigortası varsa maksimum 120.000 TL'ye kadar olan hasarları karşılarken ana teminatlar doğrultusunda yol alır. Kaza sonrası zararın tazmini için talep bulunulan tarih de tazminat yükümlüsü ile doğrudan ilişkilidir. Bu duruma paralel olarak İMM değer kaybının karşılanması için talep süresi için zaman aşımı 10 yıldır.

Sınırsız İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası ile Poliçenin Zenginleştirilmesi

İMM sigortası, zorunlu trafik sigortanın alanını arttıran bir sigorta olarak göze çarpsa da sınırlı bir poliçeye sahiptir. Bu konuyu tüm koşullara hazır bir paket haline getirilmek isteniyorsa sınırsız İMM Sigortası haline dönüşmesi gerekir. Teminat standartlarını bu denli bir çerçeveye getirmek için sigortalının İhtiyari Mali Mesuliyet limitlerini aşarak kasko sigortası alınması önceliklidir. Sigortalının kaza sonrası kayıplarını daha çok azaltmak adına İMM sigorta ile kasko poliçesi ortak bir zeminde yürütülerek limitsiz format işletilir. Diğer bir yandan, sınırsız İMM sigortası avantajlarının yüksek olması da prim ödemelerine yansıyarak bütçe ödemelerini yukarı çıkarır.

Bu durum bir örnekle açıklanacak olunursa, kaza sonrası karşı aracın hasarını 320.000 TL alalım. Sınırlı (limitsiz) İMM sigortası 140.000 TL'yi karşıladığı taktirde 180.000 TL zararı kişi cebinden ödemek zorunda kalır. Eğer, sınırsız sigortaya sahip olunursa poliçe 250.000 TL'yi karşılayabilir, araç sahibi sadece 70.000 TL'sini kendi bütçesinden karşılar.

Sigortanın sunduğu konforlu hareket alanı sayesinde, poliçe ne kadar genişletilirse kaza risklerinden kaynaklı maddi ve manevi kayıplar en aza indirgenir. Gerek sınırlı gerekse sınırsız İhtiyari Mali Mesuliyet poliçe listesi bir yıl süre zarfında geçerli olup süre bitiminde yenilenmesi sigortalı tarafından takip edilmelidir. Limitsiz İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası teminatları için aşağıdaki koşullar dikkate alınır:

 • Aracın hasar geçmişi oldukça önemlidir, ayrıca araç sahibinin kaza geçmişi üst sınırı aşmamış olması gereklidir.
 • Yaş kriteri sınırının aşılmış olması kasko imkanlarına da olanak vermeyeceğinden sigorta yapılmasını zorlaştırır.
 • Araç yaşı için üst sınır 15 yaştır, bununla birlikte teminat düzenlenmesinde 10 yaş kritik bir banttır.
   

Halihazırda Bulunan İMM Sigortası Nasıl Sorgulanabilir?

Trafik kurallarına her açıdan uyulsa da kaza süreci her aracın başına gelebilir. Kaza sürecinin idaresine yardımcı olunması adına İMM Sigortası sorumluluğu paylaşır. Online (internet üzerinden) olarak poliçe sorgulamasını Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden yapabilirsiniz. İMM kapsamı, kasko ve sigorta arasında hassas bir geçiş sağlayarak portföyünü bireysel olarak oluşturur. Gelecekte oluşabilecek maddi ve manevi mağduriyetleri ortadan kaldıran İMM Sigortası, trafikte araç sürücüsünün özgüvenini güçlendirir.

Tüm bunlar doğrultusunda, tecrübeli kadrosu ile hizmet sağlayan Sigortayeri, lider sigorta firmaları arasında güvenilir bir bağlantı kurarak avantajlı teklifleri müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerine göre sunar. Siz de kolay erişim sağlayarak Sigortayeri aracılığında İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası poliçenizi zahmetsizce satın alabilirsiniz.

İMM Sigortası ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

3. şahısların maddi ve manevi hasarlarını karşılarken aynı zamanda tazminatlarını da temin eden ek teminatlarla genişletilmiş sigorta türüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası limiti olarak bilinen 120.000 TL tutarın yukarısında bir bütçeye sahip sigorta türüdür. Maddi ve manevi tazminatların karşılandığı sigortada ödenecek prim tutarı sigortalının kişisel ek teminat tercihlerine bağlıdır.

İMM sigorta fiyatları, sigortalının taleplerine göre değişkenlik gösterir. Sınırlı sigorta poliçe, ek teminat olarak belirli düzeyde hesaplanır. Bu duruma karşın, sınırsız sigorta poliçesi mevcut ise sigorta ek teminatlarla beraber kasko primi de eklenerek hesaplanır.

İMM Sigortası Hakkında Merak Edilenler

İMM Sigortası Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Sigortayeri Müşteri Yorumları